Wspólnota Dobrego Pasterza

wspólnota ~ służba ~ ewangelizacja

 

O nas

{nomultithumb}

O   nas

Jesteśmy osobami, których pasją jest pomoc ludziom w trudnej sytuacji życiowej, szczególnie w kryzysie bezdomności i uzależnienia oraz ich rodzinom. Jesteśmy ludźmi, którzy doświadczyli Bożej miłości i uzdrowienia w różnych sferach swojego życia. Stało się to dla nas inspiracją do podjęcia wyzwania jakie niesie ze sobą Ewangelia. Życie we Wspólnocie, dzielenie go z osobami, których sytuacja czeka o nadzieję, oraz głoszenie Ewangelii są próbą odpowiedzi na tę miłość.

Z a ł o ż y c i e l

Założycielem Wspólnoty Dobrego Pasterza jest  o. Ryszard Sierański za zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI). Formacja zakonna ukształtowała szczególną wrażliwość na ludzi ubogich, zgodnie z charyzmatem zgromadzenia zawartym w słowach założyciela, św. Eugeniusza: "Głosić Ewangelię ubogim posłał mnie Pan", który potem przekazał założonej przez siebie Wspólnocie.

Jako kleryk doświadczył w swoim życiu obecności i miłości żywego Chrystusa, czego następstwem było przekonanie, że chrześcijaństwo jest czymś więcej niż religią, czy systemem wartości. Jest relacją dwóch osób - Boga i człowieka przezywaną we wspólnocie Kościoła. Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 roku. Od samego początku swojej posługi czuł się szczególnie posłany do ludzi będących poza Kościołem.

Założyciel Wspólnoty Dobrego Pasterza - o.Ryszard Sierański

 Założyciel Wspólnoty Dobrego Pasterza - o.Ryszard Sierański

W 1987 roku przyjechał do Katowic i za zgodą przełożonych rozpoczął posługę w śród ludzi żyjących na ulicy. Krótko później zaczęli się wokół niego gromadzić młodzi ludzie, którzy chcieli się dzielić swoim doświadczeniem Boga z osobami "których życie woła o nadzieję". Z tego grona, w grudniu 1993 r. abp. Damian Zimoń powołał do istnienia Wspólnotę Dobrego Pasterza, jako publiczne stowarzyszenie wiernych Kościoła Katolickiego, oraz swoim dekretem posłał do posługi duszpasterskiej i charytatywnej wśród ludzi ubogich i uzależnionych, głównie młodych. Kilka lat później o. Ryszard dostał zgodę przełożonych na zamieszkanie poza wspólnotą zakonną. Swoją posługę we Wspólnocie Dobrego Pasterza o. Ryszard zakończył w kwietniu 2014 i powrócił do życia zakonnego.

 

S ł u ż b a

Jako pierwsze i naszym zdaniem najważniejsze, co możemy zaoferować to OBECNOŚĆ, zauważenie człowieka, jego wartości samej w sobie, niezależnie od wyglądu, statusu społecznego, miejsca w życiu, poglądów, wiary, historii czy zdrowia. Nawiązujemy relacje, poznajemy historie na tyle, na ile ktoś sam chce się nią podzielić. A później razem szukamy rozwiązań jak wyjść z trudnej sytuacji życiowej. I co jest najważniejsze, często po kilku rozmowach czy spotkaniach dana osoba dostrzega to, że jest warta powalczenia o własne, lepsze życie i nabiera MOCY aby podjąć tą niełatwą walkę... 

Naszą posługę zaczynaliśmy od wychodzenia na ulice Katowic do ludzi, którzy na nich żyli. Z czasem zrodziła się potrzeba znalezienia miejsca, do którego moglibyśmy te osoby zaprosić by mogły się ogrzać, zjeść posiłek, napić się kawy, otrzymać pomoc medyczną oraz duchową. W 1990 r. władze urzędu miasta użyczyły nam lokal przy ul. Opolskiej 9. Stał się on Punktem Misyjnym i Pomocy Kryzysowej, czyli miejscem do którego potrzebujący mogą przychodzić oraz miejscem, z którego my wychodzimy do nich, w ich środowisko (streetworking).

Z czasem okazało się, że to nie wystarcza. Uzależnieni podejmowali walkę o swoją trzeźwość. Wyjazd do ośrodka leczenia uzależnień prosto z ulicy i środowiska ludzi uzależnionych był trudny. Powrót po leczeniu również, bo skąd wziąć od razu pieniądze na wynajem, jak trwać w trzeźwości kiedy trzeba się zmierzyć z tyloma przeciwnościami? Zaczęliśmy marzyć o domu, bezpiecznym miejscu, w którym te osoby będą mogły nauczyć się życia, czyli tego, czego często nie nauczył ich dom rodzinny, będą mogły trwać w trzeźwości i powoli organizować sobie życie, realizować marzenia, stawać na własnych nogach i wracać do życia w społeczeństwie. W 1995 r. kupiliśmy dom - Dom Życia. Zamieszkali w nim ludzie ze Wspólnoty wraz z potrzebującymi.

Następnie zaczęliśmy się zastanawiać co by tu zrobić, żeby młodzi ludzie nie stawali się bezdomnymi i uzależnionymi. W 2002 r. władze miasta użyczyły nam drugi lokal, tym razem w dzielnicy Załęże, klub, który nazwaliśmy „Wysoki Zamek” (dziś klubokawiarnia), bo wysokie zamki były kiedyś miejscami, w których w czasie napaści mogli znaleźć schronienie bezbronni. Postanowiliśmy dać młodym alternatywę, miejsce bez używek, w którym będą mogli rozwijać swoje pasje, uczyć się, poznawać ciekawych, sławnych ludzi, imprezować na trzeźwo.

Z czasem zastanawialiśmy się jak wrócić do posługi na ulicy, ponieważ służba w naszych domach i potrzeby tych, którzy przychodzili po pomoc, tak nas pochłonęły, że zaniedbaliśmy streetworking. Marta Pałasz, która była wtedy we Wspólnocie i odpowiadała za prowadzenie Punktu Misyjnego zaproponowała by wziąć przykład z Krakowa, z Zupy na Plantach i stworzyć coś podobnego w Katowicach. I tak od 2016 r. istnieje Zupa w Kato, inicjatywa dzięki której co czwartek gotujemy zupę w Wysokim Zamku, a potem tworzymy przestrzeń do spotkania, rozmowy i dania nadziei ubogim na Placu Przyjaciół z Miszkolca, częstując ich przy tym gorącą zupą.

W 2020 r. nasza wolontariuszka Asia widząc jak trudno jest ubogim wygrać walkę ze swoimi uzależnieniami zaproponowała by wspierać ich modlitwą. Tak powstała inicjatywa Dłoń Modlitwy. Opiera się ona o zasadę działania margaretek, czyli za jednego ubogiego znanego z imienia modli się 7 osób, raz w tygodniu jedna osoba.

bezpiecznego miejsca, by powoli wejść w nowe życie.

E w a g e l i z c j a

Jako Wspólnota doświadczamy Bożego działania na co dzień - życiu własnym, ale również w codziennej służbie. Widzimy jak Bóg walczy o ludzi, z którymi się spotykamy, dlatego też, gdy tylko mamy możliwość, jesteśmy gotowi świadczyć o tym, czego doświadczamy. Staramy się być świadectwem dla ludzi którym służymy, jak i dla siebie nawzajem. Staramy się pielęgnować osobiste życie duchowe, jak i wspólnotowe przez spotkania formacyjne i rekolekcje wspólnotowe. Jako publiczne stowarzyszenie wiernych odwiedzamy parafie, wspólnoty, i inne miejsca, gdzie opowiadamy o naszym doświadczeniu. Prowadzimy również rekolekcje szkolne i parafialne. W miarę naszych możliwości, organizujemy różnego rodzaju akcje ewangelizacyjne – koncerty, spotkania itp. oraz wyjazdy dla naszych podopiecznych.

 

Czuwanie „Solidarni z Ubogimi”

Pierwsze Piątki

Punkt Misyjny - Opolska 9

Punkt Misyjny - Opolska 9

Facebook - WDP Punkt Misyjny

Wspólnota Dobrego Pasterza - Punkt Misyjny

Klub Wysoki Zamek

Klub Wysoki Zamek

Wieczór Dobrej Nowiny - czwartki

Wieczór Dobrej Nowiny

Pierwsze czwartki

Pierwsze czwartki

Podaj Ubogiemu "Dłoń modlitwy"

dlon modlitwy logo biale tlo male

Zupa w Kato

Zupa w Kato

Ilość odwiedzin:

Dzisiaj 2

Wczoraj 24

Tydzień 77

Miesiąc 806

Wszystkie 176270

Konto Wspólnoty

Getin Noble Bank S.A. Od. II Katowice
03 1560 1111 0000 9070 0010 1280

Sprawdź jak poprawnie przekazać darowiznę!

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd