Wspólnota Dobrego Pasterza

wspólnota ~ służba ~ ewangelizacja

 

**** Opisy dla Kasi: mt_gallery: i {nomultithumb}

1) Jak uaktywnić Galerie - w artykule

- robimy katalog (np. w Aktualnosciach)

- ladujemy obrazek tego katalogu (tylko wystarczy jeden) do artykulu

- w opisie obrazka tam gdzie jest Tekst alternatywny dajemy tytuł z przedrostkiem czyli np:

mt_gallery: Spotkania z Życiem

 

2) Jak dać duży obrazek- np: plakat, zdjecie (a nie galerie) - w artykule

- przed obrazkiem dać znacznik, ktory wylancza galerie:
{nomultithumb}

- opis obrazka - Tekst alternatywny - dowolny (już bez znacznika mt_gallery oczywiscie)

 

 

Służba i ewangelizacja

ULICA, SZPITALE, OŚRODKI, DOMY...

Spotykamy się na co dzień z młodymi, którzy doświadczają różnych form ubóstwa i zagubienia.

Próbujemy być obecni tam gdzie toczy się ich życie. Często są to osoby uzależnione od narkotyków, nosiciele wirusa HIV i chorzy na AIDS. Kierujemy się także do rodzin dotkniętych problemami swoich dzieci.

Wspólnota jest również miejscem umocnienia dla tych, którzy podjęli wysiłek życia w trzeźwości.

 

EWANGELIZACJA I PROFILAKTYKA...

Prowadzimy na terenie Polski rekolekcje i spotkania dla młodzieży oraz dorosłych. Realizujemy autorskie programy profilaktyczne. Korzystamy z możliwości jakie dają media aby dotrzeć do jak najszerszej grupy osób.

JAKO WSPÓLNOTA SŁUŻYMY W RAMACH TRZECH DOMÓW:

1. Posługa w Punkcie Misyjnym w Katowicach

Obecność w punkcie w każdy poniedziałek i wtorek 1000-1800

czwartek od 1200-2000 w tym "Wieczót Dobrej Nowiny" czyli Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz okazja do spowiedzi od 1700, Eucharystia od 1800

"Czuwanie w intencji osób ubogich, uzależnionych i ich rodzin" Każdy I piątek miesiąca
Kościół NSPJ Katowice, ul. Oblatów 12, godz. 1900 adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzii o 1930
Eucharystia

Dni rozesłania - obecność w miejscach gdzie żyją i gromadzą się osoby ubogie (ulice, ośrodki, szpitale itp) środy i piątki

2. Posługa w Domu Życia w Góralach

3. Posługa w Klubie Młodzieżowym "Wysoki Zamek"

Obecność i otwartość na człowieka, indywidualne spotkania i rozmowy, oferta spędzania wolnego czasu w każdy wtorek i środę 1600-2200, czwartek 2000-2200 , piątek i sobotę 1600-2300

Organizujemy "Spotkania z ciekawym człowiekiem", koncerty, dyskoteki, wieczory muzyczne i filmowe, różnego rodzaju warsztaty, spotkania klasowe czy biznesowe i wiele innych.

Ponadto imprezy okolicznościowe typu jubileusze urodzin oraz ślubów, chrzciny, komunie, wesela, stypy, wieczory paniejskie i kawalerskie.

Organizujemy również wolontariat młodym, w ramach którego nabywają umiejętności życia w społeczeństwie, organizowania sobie pracy, sumienności, odpowiedzialności co przygotowuje do wejścia w dorosłość i prawidłowego zafunkcjonowania w środowisku a jednocześnie pomagają i służą sobie wzajemnie.

 

NASZE REFLEKSJE O SŁUŻBIE...

Co to jest służba?
- Służba to oddanie siebie do dyspozycji innych. Koncentrowanie się na ich potrzebach.

W jaki sposób można służyć we wspólnocie?
- Służba we Wspólnocie to przede wszystkim danie czasu, serca i gotowości. Przyjęcie każdego kogo Bóg do nas przyśle, w słuchaniu się w jego potrzeby, nawet te niewypowiedziane.

Po co służyć?
- Dla mnie potrzeba służby wynika z osobistego doświadczenia Boga i chęci pójścia za Chrystusem. On służył ludziom i to jest dla mnie najważniejszy argument.

Komu służymy?
- To Bóg decyduje komu służymy. On przyprowadza ludzi. My staramy się przyjmować wszystkich.

Autorytety o służbie
- Pierwszym autorytetem i wzorcem służby ludziom jest Jezus Chrystus. Drugim w kolejności, nieocenionym dla mnie nauczycielem służenia bliźnim pełnego mądrości jest Matka Teresa.

Postawa służącego
- Kiedy służymy najważniejszy jest człowiek, któremu służymy, to co moje schodzi na dalszy plan. Każdy człowiek jest skarbem. Za każdego człowieka Jezus poszedł na krzyż i tak chciałbym umieć podchodzić do człowieka, który staje w naszych drzwiach.

Pozwolić Bogu działać
- Najtrudniejszą rzeczą jakiej trzeba się nauczyć chcąc służyć ludziom to pogodzenie się z faktem, że sam z siebie jestem bezsilny i nic nie mogę zrobić. Koniec dnia służby to oddanie wszystkich wydarzeń dnia Bogu.

Jak dzielić się wiarą?
- Aby dzielić się wiarą trzeba tą wiarą najpierw starać się żyć. Nie można dzielić się czymś, co ma się tylko w teorii. Jeśli staramy się żyć wiarą, żyć Bogiem, to potrzebą serca stanie się dzielenie tą wiarą. A jak to robić? Ważne dla mnie zdanie ks. G. Gilbert: „ Żyć tak, by dla ludzi wokół byłoby nawet nie do pomyślenia, że Bóg mógłby nie istnieć.”

Spotkanie z człowiekiem – osobą, a nie tłumem
- Sam kiedyś doświadczyłem tego, że dla Boga nikt z nas nie jest anonimowy. Chrystus nie idzie na krzyż za wszystkich ludzi naraz. On idzie na krzyż za każdego z nas z osobna, za każdego po imieniu. Każdy z nas, ludzi jest dla Niego bezcenny, jedyny. Uczę się tego, by właśnie tak podchodzić do ludzi. Nie jestem w stanie patrzeć na każdego człowieka tak, jakby był najważniejszy dla mnie, ale staram się pamiętać, że stojący przede mną człowiek jest tym jedynym dla mojego Pana. Nawet jeśli tego nie rozumiem, to mi wystarczy.

Zdolność słuchania
- Zdolność słuchania - najpierw trzeba chcieć słuchać, znaleźć na to czas i oddać go temu, kogo chcę słuchać. Łatwiej gdy jeszcze mu ma się w sobie ciekawość, dzięki której chce się poznawać innych ludzi.

Fascynacja człowieczeństwem
- Każdy człowiek jest niepowtarzalny, inny. Jest bogactwem samym w sobie. Nie ma ludzi byle jakich, czasem trzeba tylko poświęcić więcej czasu i uwagi komuś kto sprawia takie wrażenie. Jeśli uda się przebić przez tą maskę odkrywa się niesamowite.

Posługa w imię Jezusa
- Wszystko co robię w życiu, chcę robić w imię Jezusa. Jasne, że mi to nie wychodzi, ale taki jest mój wybór, który podtrzymuję codziennie. Jedną z form jest: „Służyć Panu ukrytemu w niemej rozpaczy ubogich” - Matka Teresa

Cena posługi
- „Jeśli masz miękkie serce, to musisz mieć twardą d..., bo regularnie będziesz w nią kopany.” - Marek Kotański
Służba to sposób wychodzenia do ludzi. Można wychodzić do ludzi na dwa sposoby – kryjąc się za podwójną gardą jak bokser, lub z szeroko rozpostartymi rękoma. Oczywiście w tej drugiej sytuacji wystawiamy się na ciosy, ale tylko w niej ktoś będzie mógł podejść i się przytulić, jeśli będzie tego potrzebować.

Myślenie w kategoriach Ewangelicznych
- Patrzenie na każdego człowieka, jako wartego tego, że sam Bóg za niego umiera. Wartości człowieka nie określa to co posiada, gdzie pracuje i ile zarabia, ale to, że jest człowiekiem. Człowiekiem, którego życie nie jest ograniczone do tego świata. Człowiek nie jest stworzony do roboty, tylko do wieczności i miłości.

Miłość
- Miłość to chcieć dobra drugiej osoby. Pozwolić mu wzrastać. Być przy nim, by pielęgnować, gdy jest słaby i cieszyć się, gdy staje się mocniejszy.

Wymagania
- Jedyne wymaganie dotyczące służby to powiedzieć Bogu „TAK”. Służba Bogu i ludziom może mieć różne formy, ale każdy z nas jest do niej powołany.

Modlitwa
- „Jeśli się modlić będziemy - uwierzymy. Jeśli uwierzymy – kochać będziemy. Jeśli pokochamy – zapragniemy służyć. Tylko wtedy przemienimy nasze miłości do Boga w czyn prawdziwy, gdy służby nasze oddamy Chrystusowi ukrytemu w niemej rozpaczy ubogich.” - Matka Teresa
Bez relacji z Bogiem nie mógłbym dostać wartości drugiego człowieka. Bez relacji z Bogiem nie ma pragnienia służby, a nie ma relacji z Bogiem bez modlitwy.

Kontakt

o. Andrzej Kordek OMI - Asystent Kościelny Wspólnoty
 

Wioletta Iwanicka-Richter - Animator Wspólnoty
tel. 502 994 362
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

1) Punkt Misyjny

Siedziba Wspólnoty Dobrego Pasterza:
ul. Opolska 9
40-083 Katowice
tel. 32 253 86 40; 735 088 864

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Odpowiedzialna: Katarzyna Jączyńska 

godziny otwarcia:
poniedziałki 12.00-18.00
wtorki 12.00-19.00
czwartki 15.00-21.00

www.facebook/WDPkatowice

 

2) Klub "Wysoki Zamek"

ul. Gliwicka 96
40-850 Katowice

kom: 502 994 362, 502 470 371
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Odpowiedzialni: Wioletta i Marek Richter 

godziny otwarcia:
poniedziałki 16.00- 18.00 - Klub Seniora
wtorki - piątki 16.00- 22.00
czwartki od 16.30 - Zupa w Kato

www.klubwysokizamek.pl

www.facebook.com/Klub-Wysoki-Zamek

 

3) Dom Życia

Górale 13
42-289 Woźniki Śląskie

 

 Konto Wspólnoty:

VeloBank
03 1560 1111 0000 9070 0010 1280

Sprawdź jak poprawnie przekazać darowiznę!

Czuwanie „Solidarni z Ubogimi”

Pierwsze Piątki

Punkt Misyjny - Opolska 9

Punkt Misyjny - Opolska 9

Facebook - WDP Punkt Misyjny

Wspólnota Dobrego Pasterza - Punkt Misyjny

Klub Wysoki Zamek

Klub Wysoki Zamek

Wieczór Dobrej Nowiny - czwartki

Wieczór Dobrej Nowiny

Pierwsze czwartki

Pierwsze czwartki

Podaj Ubogiemu "Dłoń modlitwy"

dlon modlitwy logo biale tlo male

Zupa w Kato

Zupa w Kato

Ilość odwiedzin:

Dzisiaj 2

Wczoraj 24

Tydzień 77

Miesiąc 806

Wszystkie 176270

Konto Wspólnoty

Getin Noble Bank S.A. Od. II Katowice
03 1560 1111 0000 9070 0010 1280

Sprawdź jak poprawnie przekazać darowiznę!

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd